Witamy na stronie VIII LO w Lublinie

Festyn Bronowicki 2016

Wersja do wydrukuSend by email

Słowicze pląsy, czyli co działo się na scenie 30 września 2016 roku?

Pierwsze kroki

   Rok 2016 to  szczególny czas dla VIII Liceum im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Niesie on ze sobą 90-letnią teczkę pracy i nauki. Z okazji wielkiej rocznicy odbył się Festyn Bronowicki. Ludzie z całej dzielnicy zgromadzili się na terenie szkoły. Każdy znalazł coś dla siebie.

   Impreza wystartowała o godzinie 11.00. Przy mikrofonach pojawiły się pani dyrektor VIII LO Lucyna Mądra i prezes Fundacji - Teatroterapia Lubelska, pani Maria Pietrusza – Budzyńska. Nastąpiło uroczyste otwarcie festynu. Prowadzącą spotkanie była nauczycielka języka angielskiego - pani Anna Piotrowska. Po krótkiej zapowiedzi ruszyły występy.

W objęciach artystycznych

   Podczas, gdy na boisku zaczęły się rozgrywki sportowe, deski scenowe ruszyły w tan. Jako pierwsi zaprezentowali się tancerze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niedosłyszącej i Słabo Słyszącej. Widzowie podziwiali nowoczesne układy taneczne. Jako gwiazdy na scenie wystąpiły także przedszkolaki z prywatnej placówki ,,Pszczółka”.

  Gościnnymi występami zaszczycili widzów: Zespół Szkół nr 4 z ulicy Bronowickiej oraz Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich. Młodzi artyści zabawiali tańcem, śpiewem i znakomitymi występami teatralnymi. Przedstawiali także historię dzielnicy. Oprócz rozrywki każdy mógł ubogacić swą wiedzę o miejscu, w którym przebywa, a także poczuć niesamowity klimat, którym żyją mieszkańcy Bronowic. Był to czas, gdy nastąpiła szansa na przełamanie stereotypów dotyczących dzielnicy, określających ją jako nieciekawą i niebezpieczną część miasta. Każdy ślad na scenie stał się kolorem zmiatającym szarość tych słów. Świetnie zaprezentowała się również młodzież z 14 Gimnazjum, którą do występów przygotowywała absolwentka VIII LO, dawna sława piłki ręcznej, pani Iwona Nabożna.

Zabawa na sto dwa

 Po południu głos oddano Szkole Policealnej z ulicy Sulisławickiej. Przygotowali oni ofertę edukacyjną, którą wszystkim obecnym zaprezentowali.

  Na podeście pojawili się także uczestnicy Fundacji z Teatroterapii Lubelskiej. Od sceny przepełnionej grą aktorską nie można było oderwać wzroku. Swoje talenty muzyczne pokazali uczniowie z ósemki. Pieścili uszy widzów słowiczym śpiewem. Mogliśmy usłyszeć m.in. Kingę Maksim, śpiewającą utwór ,,Kiedyś byłam różą”. Równie urzekający głos popłynął z ust małej dziewczynki, która ośmieliła się i z gracją odtworzyła piosenki, w tym ,,Laleczkę z saskiej porcelany”.

   Nowoczesność niesie ze sobą coraz to nowsze formy wytwarzania dźwięku. Jedną z nich jest beat box. Widzowie mogli go poznać dzięki utalentowanemu Kamilowi Władziewiczowi z klasy 2a. Jego beaty porwały do zabawy nawet najmłodszych.

   Grupa dziewcząt z liceum zaprezentowała również kilka kroków tanecznych. Czas leciał, a hulanki nie było końca.

Spotkanie z kulturą na dwóch szczeblach

Muzyka to jednak nie wszystko. Nadszedł czas na posmakowanie teatralnych zakąsek. Na festynie zajrzał do nas Sienkiewicz z fragmentami Quo vadis, przygotowanymi przez uczniów VIII Liceum.

   Tego dnia, nie mogło zabraknąć odrobiny śmiechu. Stąd kabaret PKS z CKU przy ul Pogodnej 52. Oprócz tego swe skecze wystawili uczniowie klas 2b i 2e.

,,Nic nie może przecież wiecznie trwać”

Festynu nadszedł kres. Zbliżała się godzina 16. Scena powoli cichła. Ludzie znikali niczym bańki mydlane.

   Przedtem wiele osób zostało nagrodzonych za ich wkład i zaangażowanie.

   Atmosfera była fantastyczna. Wszyscy byli pełni zachwytu. Uczestnictwo w zdarzeniu czyniło ogromną frajdę. VIII Liceum w roli gospodarza spisało się na medal.

Karolina Kociołek i Magdalena Lisewska, kl 3e